Kdo jsme

Stručně

Jsme manželé Vašek a Ivča Sovadinovi, kteří byli obdarovaní už devíti dětmi. S nimi a pro ně vymýšlíme a vyrábíme všechny naše produkty, které pak také nabízíme Vám. Náš domov i dílna se nachází na úpatí krásných hor Jeseníků, na okraji města Šumperk. 
Náš příběh jako tvůrců hraček pro děti se začal psát na jaře 2017, výrobou houpacích prken HOUPEE. V tom roce také Ivka nakreslila první prázdninový deník do Šikulíka. A pak už to šlo ráz na ráz. S tvorbou pro děti, vzhledem k tomu, že nás budou už pořád obklopovat, už asi nepřestaneme.

 
maminka_roku_2023

1. Místo Maminka Podnikatelka

 

Už jako malá holka jsem si přála mít velkou rodinu a věnovat svůj život dětem. Potom mi doktor oznámil, že děti mít nebudu. To byla pro mě rána, protože mateřství vnímám jako nejkrásnější povolání ženy. Chvíli po svatbě však obavy zmizely jako pára nad hrncem, otěhotněla jsem. Dnes máme devět dětí a jsem za ně nesmírně vděčná! Nebylo to vždy jednoduché. Řešili jsme vážné nemoci dětí, stavbu domu a samozřejmě finance... Pro mne byl pokaždé obrovskou oporou manžel Vašek. Když už nebylo peněz nazbyt, začali jsme spolu podnikat, jak jinak než tvorbou pro děti (www.domeczech.cz). Naše houpačky Houpee, hračky i stavebnice se staly hitem. Díky tomu, že pracuji doma, mám prostor učit děti v domácí škole, vymýšlet a kreslit jim vlastní materiály. Chtěla jsem je nabídnout dál, a tak začal můj podnikatelský plán. Lavina desetitisíců stažení Prázdninového deníku odstartovala moje nekončící tvoření na www.sikulik.cz. Mé kresby a projekty vznikají během vaření, kojení, úklidu a učení přímo na míru pro děti, které jsou mi inspirací i hnacím motorem. Chtěla bych všechny maminky povzbudit, aby se nebály realizovat své velké nápady. Žít naplno pro děti je úžasné!

Maminka 9 dětí Ivka Sovadinová zvládá nejen podnikání, ale i domácí výuku. Dětem neustále vymýšlí a kreslí vlastní učební materiály

Všimli si nás

Ocenění

Proč DomeCZECH?


Houpee ani Urbix nemohly zůstat samostatné projekty. Nápady přibývaly a my jsme je potřebovali dát všechny pod jednu střechu. Tak jsme postavili tento DomeCZECH, kde najde každý z našich nápadů své místo.
Domeček je také místem, kde si každé dítě chce hrát, ať už kluk nebo holka. Místo jaksi bezpečné, útulné i svobodné. Prostě jeho. A takoví chceme být.
Názvem také chceme dát důraz na českou výrobu, že všechny naše produkty skutečně vyrábíme.

 

A jak se vidíme my?

Vašek

Chtěl jsem tvořit rukama

Po VUT jsem získal celkem kreativní a volnou práci. Psal jsem webové aplikace pro jednu firmu. Jenže ruce i hlava chtěly tvořit něco hmatatelného. Koupili jsme dům a ten měl přetvořit naše společné sny a kreativitu v hmatatelnou skutečnost, především v zázemí pro velkou rodinu.

programator

Tati, a co děláš v té práci

programator

Uvítání dětmi bylo po celém dni kouzelné, ale děti nabyly dojmu, že tátové jezdí pryč a pak se večer vrací "z práce". Chtěl jsem, aby moje děti chápaly, co vytvářím, aby mě u toho mohly pozorovat a třeba je to i naučit. Určitě to není možné u všech profesí, ale já to svým dětem dopřát chtěl. I sobě.

Udělej jim prkno

Pak to přišlo jako blesk. Ivka tu větu prohodila jakoby nic. Plná důvěry, že to zvládnu levou zadní. A když se povedlo a já vyrobil první prkno pro Matýska k svátku, ukázala houpací prkno svým kamarádkám. Kapsa se s rozrůstající se rodinou prohlubovala a tak proč si po práci nepřivydělat, že? Jen pár prken... Tak určitě. Byl rok 2017.

První prkno

Obrat

Obrat v životě

Ten rok jsem jich vyrobil ještě několik stovek a značka HOUPEE našla své místo na trhu. Bylo nutné se rozhodnout, protože zájem o prkna neopadal, ale naopak se bez mého většího přičinění šířil. Opustil jsem během pár týdnů dosavadní způsob obživy a vrhnul se do neznáma a dobrodružství. Vyšel jsem ze své komfortní introvertní zóny programátora za lidmi a změnil pohled na svět i přístup k práci. Už jsem nehledal zastrčenou chybu v tisících řádcích programu, ale za sebou viděl dárky k narozeninám, vánocům a úsměvy šťastných dětí, včetně těch mých.

"To by mohlo být dobrý"

Můj tchán mě vždy podporoval a pomáhal v dobrých nápadech, i když se zdály sebebláznivější. Na podzim jsem ho každý týden vozil na ozařování do Olomouce. Cestou si črtám v hlavě i na papír, jak by mohla fungovat jednoduchá dřevěná stavebnice. Ve chvílích, kdy je mu lépe, utrousím s ním o tom pár slov, abych ho rozptýlil. "To by mohlo být dobrý, to udělej", utrousí po chvíli. Spuštění Urbixu 2019 se už bohužel nedožil. Bylo to jeho poslední povzbuzení, které mě dodnes dokáže přenést přes překážky. Díky Petře!

Nápad Urbix

Všechny věci pod jednu střechu - DOMECZECH

Projekt DomeCZECH 

V hlavě mám spoustu nápadů a ty si teď budou hledat cestičky a možnosti pro svoji realizaci. Domeczech jsme vytvořili jako zastřešující místo pro všechnu naši tvorbu pro děti.


Chci dál se svými dětmi objevovat kouzlo kreativních hraček, vymýšlet je a nabízet co nejvíce dětem vlastnoruční originální výrobky ze své malé dílny.

 

Ivka

Srdce rodiny. Na prvním místě je mámou našim dětem. Statečná, obětavá a kreativní manželka i maminka zatím 9ti dětí. Ode mne natolik rozdílná, aby mne maximálně doplňovala, kde už to nedávám. 

Srdce rodiny

Síla, která táhne v pozadí

Síla v pozadí

To ona pro vás šije, natírá, maluje figurky, lakuje i olejuje. Pro tisíce dětí kreslí Šikulíka. Je mi posilou a zdá se, že nevyčerpatelným zdrojem nových nápadů, co vše bychom mohli ještě vyrábět. Byla to ona, která mě k podnikání přivedla a stále povzbuzuje a inspiruje

Má styl

Na rozdíl ode mě. Zatímco já vládnu základním rozlišením 16-ti barev jako staré Windows, ona si hraje s každým odstínem, aby k sobě vše ladilo. Ona vytváří pro vaše děti ty ťuťuňuňu barevné kombinace.

Stylová

Je napojena na děti

děti

A bez nich si asi život nedokáže představit. Není týden, kdy by pro ně nevymyslela nějakou hru či pomůcku, nebo jim neušila sukýnku. Únava se však nevyhýbá ani jí. Je však přesvědčená, že život máme obětovat pro druhé a toho se drží. 

Šikulík.cz

Začalo to prázdninovým deníkem. Vytvořila jej pro naše děti a nabídla ho fanouškům Houpee. Lavina desetitisíců stažení odstartovala zatím nekončící kreslení. Nechápal jsem, kde se to v ní bere - sypala ze sebe snad každý den nový materiál. Na webu www.sikulik.cz si můžete za pár korun vybrat ze stovek jejích kreseb pro děti, které pobaví, vzdělávají a pomáhají.

Šikulík